32. oddíl skautů 'Radegast'
| Diskusní fórum oddílu | Akce, na kterých budeme | Všechna možná teorie | Vše pro rodiče a přátele oddílu | Zápisky z oddílové kroniky | Skautská Stezka | Fotografie z akcí | Klubovna oddílu | Stránky pro skauty a skautky - Teepek.cz | Stránky ústředí Junáka

Na úplném začátku byl od Šari kolega z práce, který jí dal přečíst článek v časopise. Šari si pomyslela, že to není až tak blbá myšlenka a začala ji rozvíjet dále. Po prvním ověření, že to opravdu funguje, náš oddíl začal provozovat koncem listopadu 2007 geocaching. Vznikl náš nick Skauti z Ostravy a dali jsme se do hledání.
Není divu, když je to tak prima věc a dají se tím doplňovat programy schůzek a výprav. Jako všichni lidičkové mladí tělem i duchem jsme pro každou novinku a špatnost, tak směle do toho! Ptáš se, co vlastně to tajemné slůvko znamená? Představ si někde ukrytou krabičku, ve které je poklad. Představ si, že si na internetu přečteš, kde se ten poklad nalézá a vydáš se jej hledat, abys mohl jeho kousíček mít sám pro sebe a jiní lidé mohli mít pro změnu kousek pokladu tvého.
Hlavní stránkou, na které nalezneš vše potřebné, je www.geocaching.czPro nedočkavé úplné základy v kostce:

Geocaching je hra, která kombinuje turistiku spolu s dobrodružným hledáním pokladů ukrytých všude kolem nás. Poklady představují schránky, tzv. cache (keše), které umisťují jiní hráči této hry. Jejich obsahem bývá zpravidla notýsek pro zapisování návštěv (logbook), tužka a předměty určené na výměnu mezi jednotlivými hráči. Při nálezu keše se zapíšete do notýsku a máte právo vzít si některý z přítomných předmětů. Na oplátku však musíte vložit nějaký svůj.
K nalezení pokladu potřebujete dvě základní věci. Nejpodstatnější je mít přístup na internet, protože bez toho to jde jen velmi těžko. Na oficiálním serveru geocaching.com naleznete informace o jednotlivých keších, zejména o jejich umístění. Na stejném místě také zaznamenáváte svoje nálezy a zapisujete svůj příběh, jak jste hledali. Druhou věcí je navigační přístroj GPS. Do začátku není úplně nutný, spousta keší lze nalézt přes souřadnice na mapy.cz, je ale jednodušší navigaci používat, usnadní pátrání zejména mimo město.Desatero geocachingu

1. Měj na paměti, že největším pokladem je místo, na kterém se keš nachází. Podle toho se k tomuto místu chovej.
2. Při objevení skrýše vždy dávej pozor, aby tě při tom nikdo neviděl.
3. Keš nikdy nepřemisťuj na jiné místo a neodnášej ji nikam pryč na dlouhou dobu.
4. Při vracení keše na její místo ji vždy řádně zamaskuj, minimálně tak, jak byla při tvém nalezení.
5. Do keše vkládej jen takové věci, které mohou mít pro někoho nějakou užitnou hodnotu.
6. Do keše nedávej věci, které nepatří do rukou dětem.
7. Při logování na internetu vždy popravdě uveď, jak se ti keš líbila.
8. Do logu na internetu nikdy neuváděj indicie, které by ostatním usnadnili hledání.
9. Travelbugy a Geocoiny si vždy ponech jen na nezbytně krátkou dobu a pošli je dál na cestu.
10. Při kešování dbej na to, aby sis z cesty pamatoval i něco víc, než jen velikost schránky.


Vysvětlení jednotlivých pojmů najdeš také na wiki.geocaching.cz

Pro naše členy je připraven stručný výtah pravidel i s oddílovými doplňky ke stažení zde...

A nakonec ještě odkaz: jak jsme úspěšní v hledání keší...

Profile for Skauti z Ostravy
Družina Koal Družina Medvědů Vedení oddílu